Yüz Felci Kortizon Tedavisi
12 Temmuz 2024

Yüz Felci Kortizon Tedavisi

Yüz felci, kişinin yüz kaslarının bir bölümünde felç olmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Genellikle yüz sinirlerinin hasara uğraması veya sinir hücrelerinin gövdesinde ortaya çıkan bir hasar sonucunda meydana gelir. Dış etkenler ve vücut direncinin düşmesi de yüz felci için etkili sebepler arasında yer alabilir. Yüz felci tedavisinde sıklıkla ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar genellikle 2 ila 3 hafta süreyle ağız yoluyla alınan kortizon ilaçlarıdır. Kortizon ilaçları, yüz bölgesindeki sinirlerin çevresinde ortaya çıkan ödemi azaltarak, yüz sinirlerindeki hasarın daha da artmasını büyük ölçüde önler.

Kişide meydana gelen yüz felci genellikle hızlı ilerleyen bir durumdur. Yüz felci tedavisinde hastaların yaklaşık %85'inde iyileşme sağlanırken, %10'unda kısmi iyileşme olabilir. Yüz felci geçiren hastaların %5'inde ise tedavi sonucunda herhangi bir iyileşme gözlenmez. Yüz felci hastalığının tedavisine özellikle ilk 24-48 saat içinde başlanması önemlidir. Çünkü yüz felci ne kadar erken kortizon tedavisine başlanırsa, başarı oranı o kadar yüksek olacaktır.

Yüz Felcinde Kortizon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüz felci tedavisine ne kadar kısa sürede başlanırsa, iyileşme oranı o kadar başarılı olacaktır. Yüz felci rahatsızlığında kortizon ilaç tedavisine geç başlandığında, yüz sinirlerinde ortaya çıkan hasarın ilerlemesi tedaviyi büyük ölçüde olumsuz etkiler.

Genellikle yüz felci geçiren hastanın kortizon almasını engelleyecek herhangi bir rahatsızlık söz konusu değilse, yüz sinirlerinde meydana gelen şişliğin azaltılması için kortizonlu ilaç tedavisine hemen başlanması gerekir. Bazı yüz felci geçiren hastalarda ödem çözücü ilaçlar da kullanılır. Ayrıca, yüz felci geçiren hastada virüsten kaynaklı bir enfeksiyon tanısı yapılmışsa, antiviral ilaç kullanılır. Yüz felci sırasında kişinin gözyaşında azalma, korneada kuruluk gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda, hastaların gözlerini nemli tutmaları için göz damlası veya gözyaşı için ilaç ve merhem kullanmaları yaygındır.

Yüz felci geçiren hastanın kortizon ilaç tedavisi sırasında psikolojik destek alması da önemlidir. İyileşme sürecinde hastada depresyon belirtileri ortaya çıkarsa, antidepresan ilaçlar kullanılabilir ve bu ilaçlar hastanın üzerinde yararlı etkiler sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Beybolat

12 Temmuz 2024 Cuma

Yüz felci geçirdikten sonra kortizon tedavisine başlamamıştım ve şimdi iyileşme oranım düşük mü olacak? Bu konuda ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Beybolat, yüz felci tedavisi ciddi bir konudur ve kortizon tedavisi bazı durumlarda iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ancak, tedaviye başlamamış olman iyileşme oranını tamamen düşürecek diye bir kural yok. Her bireyin iyileşme süreci farklıdır ve bu süreçte doktor takibi çok önemlidir. Bir nörolog veya uzman bir doktora başvurarak mevcut durumunu değerlendirmelerini isteyebilirsin. Ayrıca, fizik tedavi ve yüz egzersizleri de iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. En doğru bilgi ve tedavi yöntemlerini doktorundan öğrenmen en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Kanaması Sol Taraf Felç

Beyin Kanaması Sol Taraf Felç

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Felç Duası Okunuşu ve Anlamı

Felç Duası Okunuşu ve Anlamı

Çocuk Felci Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çocuk Felci Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yaşlılarda Beyin Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Beyin Felci Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Yüz Felci İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Felç Belirtileri ve Tedavisi

Felç Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Felci Nasıl Geçer?

Yüz Felci Nasıl Geçer?

Güncel

Beyin Felci Öldürürmü?

Beyin Felci Öldürürmü?

Güncel

Uyku Felci Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Felci Belirtileri ve Tedavisi