Yüz Felci Kaç Günde Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüz Felci Kaç Günde Geçer?

Yüz felci kaç günde geçer, yüz felci çeşitli etkenler yüzünden ortaya çıkabilir. Vücut direncindeki azalma bile yüz felci sebebi olabilir. Yüzde her yarıda beyin sapından çıkan ve kulak arkasından çıkan yüz sinirinin hasarına bağlı olarak felç gelişir. Bu sinirin tükürük bezi, dilde tat alma duyusu ve gözyaşı bezine giden dalları da bulunmaktadır. Yüz kası felç sırasında çalışmadığından hastalarda konuşma zorluğundan, hareket kısıtlılığına kadar çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Oldukça hızlı bir şekilde geliştiğinden, yanma karıncalanma ile başlayan yüz felci bir anda netleşerek yüzde felç hali ortaya çıkar. Eğer erken uyarılar dikkate alınırsa, yüz felci daha kısa sürede iyileşebilir. Ne yazık ki hastaların bu belirtileri dikkate almaması nedeniyle, yüz felci ortaya çıktığında tedaviye başlanıyor. Yüz felci vücudun başka bölümlerini etkilemez ve başkasına bulaşma gibi bir sonuç doğurmaz. Sadece hastanın yaşadığı sıkıntıların nedeni olur. İhmal edildiğinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden hastaların bir an önce tedaviye alınması ve iyileşmenin sağlanması gerekir.


Yüz felcinin iyileşme hızı nedir?


Yüz felci toplumda kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Hastalara teşhis konulduktan sonra, tedavi uygulanmaya başlar. İyileşme yüz sinirinde meydana gelen harabiyete bağlantılı şekilde gerçekleşir. Eğer hafif travmalar olursa yüz felci birkaç gün gibi kısa süre içinde geçer. Bu hastalarda iyileşme tam sağlanabilir. Ağır vakalarda hastaların iyileşme süresi birkaç aya kadar uzayabilir. Yüz sinirinin hasarında onarım hızı yaklaşık 1-2 mm/gün olarak hesaplanırsa, yüz felci 15 günle 18 ay arasında geçebilir. Belirtildiği gibi iyileşme tamamen yüz sinirinde ortaya çıkan hasara bağlıdır. Bu süreçte yüz kaslarında erime gibi sorunlar ancak ağır durumlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastaların tedavisine önem verilmelidir. Felcin yeniden tekrarlama riski %5-15 kadardır. Bu oran kişideki hastalıklara ve diğer risk faktörlerine göre farklılık gösterebilir.

Tedavide hastaya medikal ve cerrahi yöntemler uygulamadan bile düzelme sağlanabilir. Yüz felcinin daha hızlı iyileşmesi amacıyla hastalara yüz kaslarını çalıştıracak egzersizler ve masaj uygulanmalıdır. Bu esnada baş ve boyun bölgesi soğuktan korunmalıdır. Aynı zamanda hastaların psikolojik olarak desteklenmesi de iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bunlara dikkat edilirse, hafif yüz felci birkaç gün içinde gerileme göstererek, iyileşebilir.

Yüz Felci Kaç Günde Geçer Yorumları

soru

Ercan

18 Temmuz 2017 Salı

Ikı gundur cenem bide agzımı kullanamıyorum yemek yerken konusurken zorlanıyorum kılmanın onunde cok durdum acaba bu nasıl gecer hocam

Cevap yaz
cevap

Nursen

25 Eylül 2018 Salı

Çene ve ağız ağrısı genellikle yeme alışkanlığı ile alakalıdır. Sakız çiğnemek, oyuncuların yaptığı ağız egzersizleri yapmak - video paylaşım sitelerinde bulmak mümkündür- ve bol miktarda sıvı tüketmek problemi çabucak atlatmanıza yardımcı olur.

cevap

İrfan Yıldız

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Ercan bey, klima karşında durma sonucu yüzünüzde kısmi felç gerçekleşmiş olabilir. Doktorunuza muayene olmanız ve yapacağı tetkikler sonucu rahatsızlığınızın sebebi anlaşılacaktır. Eğer yüz felci geçiriyorsanız yüzünüze rahatlatıcı masaj yapılması be boynunuzu soğuktan korumanız gerekecektir. Bir kaç gün içerisinde geçecektir. Geçmiş olsun.

soru

Mehmet

27 Temmuz 2017 Perşembe

Yuz felci gecirdim ve ilac tedavisi oluyorum bun ikinci gun tedavimin egzersiz olarak ne yapmaliyim hocam

Cevap yaz
cevap

Lavanta

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba mehmet bey, yüz felci soğuk hava, klima, rüzgara maruz kalma, yüksek tansiyon gibi sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Tedavi sürecinde ilaç tedavisi ile beraber yüze uygulanacak masaj, boynunuzu sıcak tutma, sakız çiğneme gibi eylemler ile kısa sürede tedavi edilebilen bir felç türlüdür. Geçmiş olsun.

cevap

Tayfur

31 Ağustos 2018 Cuma

Yüz felci belirli bir rahatsızlıktan sonra gelişen bir hastalıktır. Örneğin yüksek tansiyon, soğuk havadan, korkudan bu tür olaylardan sonra oluşan bir rahatsızlıktır. Bazıları geçiçi oluyor. Bazıları ise kalıcı oluyor. İlaç tedavileri ile yüz felçi geçebiliyor. Doktorun uyguladığı ilaçları iyi ve zamanın da almanız gereklidir. Sakız çiğnemek yüz felci için egzersizdir.

soru

helin

06 Şubat 2018 Salı

ben yüz felci geçirdim ilaçlarımı kullandım ama hala geçmedi ne yapmam lazım

Cevap yaz
cevap

Göksu

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Helin Hanım, yüz felci rahatsızlıkları düşünüldüğü gibi basite alınmaması gereken durumlardan biridir. Oldukça ciddi bir sorun olan bu rahatsızlıklar için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya devam edin. Ayrıca ara ara kontrollere gidebilirsiniz. Gerekirse fizik tedavi uygulamaları da yapılmalıdır.

cevap

Hanım

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, helin hanım yüz felcinin hızlı iyileşmesi için çokça egzersiz yapılmalıdır.

soru

kadir

12 Temmuz 2017 Çarşamba

Merhabalar. Geçici yüz felci geçirdim. 8-9 gün de geçti. Kortizon kullandım. Şu an iyiyim. Ama bazı ürünlerini kullanamıyorum acaba kullanmamda bir sakınca var mı ? Mesela içerisinde l-carnitine, caffein, yeşil kahve çekirdeği, kakoa extresi, biber vs olan herhangi bir karışımı kullanabilirmiyim ? Bana bir sakıncası var mı?

Cevap yaz
cevap

Özengin

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba, kortizonlu ilaçlar ve kremler insan vücudunda ciddi belirtilere neden olmaktadır. Bu kortizonun vücutta bıraktığı izler ortadan kalkana kadar herhangi bir şekilde bu içeriklere sahip olan ilaçları kullanmamanız tavsiye edilmektedir. En azından birkaç ay garanti olması açısından bu ürünlerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

soru

Tansel

15 Temmuz 2017 Cumartesi

Mrb kardesim 2 gun once yuz felci oldu hafif ne yapmaliyiz neler kullanmali

Cevap yaz
cevap

Çerağ

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Tansel Bey, yüz felçleri genellikle geçici olarak ortaya çıkan ve insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Bu durumlarda doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanında hastaya yapılacak bakım da çok önemlidir.

soru

Büşra

04 Ağustos 2017 Cuma

Yüz felci geçirdim 7. Gün hiç ilerleme yok fark ettigimde acile gittim ama yanlıs ilaçlar vermişler hafta sonu olduğu için iki gün bekledim şuan ilaç kullanıyorum egzersiz yapiyorum nasıl olcak nasıl geçicek ilaçlarınızın adını ve nasıl kullandığınızı söylermisiniz

Cevap yaz
cevap

Ruhugül

23 Ağustos 2018 Perşembe

Yüz felci toplumda kadınları ve erkekleri eşit oranda etkiler. Hastalara teşhis konulduktan sonra, tedavi uygulanmaya başlar. Eğer hafif travmalar olursa yüz felci birkaç gün kısa süre içinde geçer. Bu hastalarda iyileşme tam sağlanabilir. Ağır vakalarda hastaların iyileşme süresi birkaç aya kadar uzayabilir. Yüz felci 15 günle 18 ay arasında geçebilir.

soru

Emine

06 Kasım 2017 Pazartesi

33 haftalık ikiz hamileyim 1 ay oncesinde sag tarafından yuz felci gecirdim simdi sol tarafından geciriyorum kulak arakası ve cevresi asırı agrıyo digeri 3 haftada gecti agrı pek yoktu bu sefer cok agrı yasıyorum ne kadar surede gecer tskkurler

Cevap yaz
cevap

Ahfa

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, yüz felci durumu genellikle yüz bölgesindeki kasların hissizleşmesinden ve çalışmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkar. Yüzünüzdeki sinirler de çalışmıyor olacağı için kulak arkasında bulunan sinirlerde ağrıların görülmesi normaldir. Bunun için doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

soru

lalifer malgaç

05 Ekim 2015 Pazartesi

paratois kanserinden oluşan yüz felcine ne yapılabilir

Cevap yaz
soru

altan

22 Ağustos 2016 Pazartesi

kısa süreli yüz felci oldum bazen af edersiniz bazen salyam akıyor dudağımda uyuşma oluyor göz kapağımda istemeden kırpma oluyor kaç günde geçer teşekür ederim saygılarımla

Cevap yaz
soru

merve

24 Nisan 2017 Pazartesi

Yüz felci kişiden kişiye değişir yani felcin durumuna bağlı agir bir felç ise 2 yilda hatta omur boyu da surebilir bunun için erken teshise gerek var

Cevap yaz
soru

merve mert

24 Nisan 2017 Pazartesi

Yüz felci kişiden kişiye değişir yani felcin durumuna bağlı agir bir felç ise 2 yilda hatta omur boyu da surebilir bunun için erken teshise gerek var

Cevap yaz
soru

Selin

15 Temmuz 2017 Cumartesi

Bir hafta once uyandigimda agzimda yamukluk hissettim ve hemen acile gittim doktor kulagimda enfeksiyon oldugunu soyledi enfeksiyon ilaci verdi ertesi gun iyice agiz yamuklugum artti.ben de bunun kulak yuzunden olamayacagini dusundum bu sefer ozele gittim ve doktor yuz felci oldugumu soyledi hemen ilac tedavisine basladim bugun tedavide 5.gunum ve ilerleme var.boyle bi durumla karsilasildiginda hemen doktora gidilmeli ne kadar erken teshis edilirse, tedaviye baslanirsa o kadar iyi.Doktor sart kendi kendine gececek bir sey degil bu hastalik

Cevap yaz
soru

Pınar

09 Ağustos 2017 Çarşamba

3 ay önce yüz felci geçirdim benimki ileri derecedeydi.Sırayla neler yaptıgımı anlatıyorum.İlk gün kortizon tedavisine başladık prednol adında kortizon ilaı kullandın k.b.b. ve noroloji doktoruna göründüm ilac tedavimi nöroloji doktoru takip etti.8.gün fizik tedaviye başladım 36 gün boyunca fizik tedaviye gittim.2 kutu doktor beyin vermiş oldugu sinir uçlarını güçlendirmesi için vitamin ilacı kullandım.Şuan durumum karşıdan bakan insan tarafından farkedilmiyecek şekilde fakat kendimin farkettiği yapamadıgım mimiklerim var örneğin ağzımda o harfi yaptıgımda dudağım tam halka şeklini almıyor.Üzüldüğümde çenemdeki çizgiler tam oluşmuyor.Ama ilk günlerde gözüm hiç kapanmıyordu.2 Ay boyunca gözümü bandajlayıp yattım göz damlaları kullandım çok şükür suan gözüm kapandı.(Kısaca arkadaşlar doktorlar bende çok umutlu değillerdi gözümünde kapanmayacagını söylemişlerdi çok şükür düzenli ilaç kullanımı ve fizik tedavi beni kurtardı.)

Cevap yaz
soru

Songül

09 Ekim 2017 Pazartesi

Merhaba Pınar Hanım, geçirdiğiniz rahatsızlıkların aynısından ben de geçiriyorum, nerede ve kime tedavi olduğunuzu paylaşır mısınız?

Cevap yaz
soru

Pınar

19 Ekim 2017 Perşembe

Songül Hanım öncelikle geçmiş olsun

Ben Kahramanmaraşta yaşamaktayım . Noröloji Doktoru Binnur Başdemir tarafından tedavim yapıldı. Ayrıca ilk 8.gün fizik tedaviye başladım ve 36 gün fizik tedavi uygulandı.

Cevap yaz
soru

Nur

27 Ocak 2018 Cumartesi

2 gündür sol gözümüzü kapatamıyorum ve çenemin biraz sağa kaydığını farkettim yüz felci geçirdiğimi söylediler ne yapabilirim

Cevap yaz
soru

Semra

18 Mayıs 2023 Perşembe

Merhaba eşim bugun 4gündür yüz felci gecirdi aynı gün başladık ilaclara ama sol gözude etkilendi nasıl gecer ve iyleşme süreci nekadar dır

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Felç Belirtileri ve Tedavisi

Felç Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Yüz Felci Neden Olur?

Yüz Felci Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spastik Felç Tedavi Yöntemleri

Spastik Felç Tedavi Yöntemleri

Beyin Felci Belirtileri Nelerdir?

Beyin Felci Belirtileri Nelerdir?

Beyin Felci Tedavisi

Beyin Felci Tedavisi

Ses Teli Felci Nedenleri ve Tedavisi

Ses Teli Felci Nedenleri ve Tedavisi

Mide Felci Belirtileri ve Tedavisi

Mide Felci Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyun Fıtığı Felç Yapar mı?

Boyun Fıtığı Felç Yapar mı?

Güncel

Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu

Felç Sonrası Konuşma Bozukluğu

Geçici Felç Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Geçici Felç Tedavisi Tedavi Yöntemleri

Geçici Yüz Felci Nedenleri ve Tedavisi

Geçici Yüz Felci Nedenleri ve Tedavisi

Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Felç Geçermi Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Felç Geçermi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Nasıl Anlaşılır?

Yüz Felci Nasıl Anlaşılır?

Yaşlılarda Felç Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Yaşlılarda Felç Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kısmi Felç Belirtileri ve Tedavisi

Kısmi Felç Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Hareketleri Nelerdir?

Yüz Felci Hareketleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Sonrası Felç

Beyin Kanaması Sonrası Felç

Felç Duası Okunuşu ve Anlamı

Felç Duası Okunuşu ve Anlamı

Felç Duası, Günümüzde oldukça artan felç olma olayları insanların korkulu rüyası olmuştur. Özellikle tıbbi operasyonlar geçirecek kişilerde bu durum oldukça yaygı[...]

Felç Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Felç Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Felç Ameliyatı, beyni besleyen karotis damarının daralması ya da tıkanması sonucunda yapılır. Felç veya inmenin bir sonucu olarak Karotis hastalığı meydana gelir. Amel[...]

Yüz Felci Bitkisel Tedavi Nelerdir?

Yüz Felci Bitkisel Tedavi Nelerdir?

Yüz Felci Bitkisel Tedavi, Yüz felci denince akla ilk gelen yüzdeki ani değişimdir. Fizyolojik olarak bir sinir sistemi sorunu olmakta olup merkezi sinir sisteminin görevini [...]

Ses Teli Felci Tedavisi

Ses Teli Felci Tedavisi

Ses Teli Felci Tedavisi, Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması ile ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Hastalar seslerindeki çatallanmadan, konuşurken yorulm[...]

Yüz Felci Nasıl Geçer?

Yüz Felci Nasıl Geçer?

Yüz felci nasıl geçer, tedavisi nasıldır diye merak ediyor iseniz buyurun. Yüzde seğirme, hareketsizlik veya güçsüzlük oluştuğunda yüz felci baş gösterebilir. Yüzd[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6