Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk felci, poliovirüs adı verilen virüsün sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Üç farklı çocuk felci virüsü türü bulunmaktadır. Bu virüs ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsaklarda çoğalarak tüm vücuda yayılır. Başlangıç belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, halsizlik, kusma, kol ve bacaklarda ağrılar yer alır.

Yaklaşık her 200 enfeksiyonun birinde, virüs omuriliğe geçerek kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Bu tahribat kalıcıdır ve sinir hücrelerinin yerine yeni hücreler gelemediği için etkilenen kaslar artık çalışamaz hale gelir. Bu durum hayat boyu devam edecek felçlere neden olur. Felçli vakaların bir kısmında solunum kaslarının felç olması ölüme yol açabilir. Hastalık genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda görülse de, daha büyük çocuklar ve nadiren erişkinler de hastalığa yakalanabilir.

Virüs, özellikle temizlik koşullarının kötü olduğu yerlerde bir çocuktan diğerine, insan ve hayvan dışkısı ile kirletilmiş besin ve sulardan bulaşır. Virüsün uzun süreli taşıyıcısı yoktur ve hayvanlar da virüsü taşımazlar.

Çocuk Felcinin Tedavisi

Çocuk felcinin tedavisi maalesef yoktur. Çocuk felci virüsü ile enfekte çocukların büyük bir kısmında belirti görülmez. Belirti gösteren vakalarda ise üst solunum yolu enfeksiyonu, mide-bağırsak sistemi bozukluğu ve grip benzeri bulgular ortaya çıkabilir. Çok azında, genellikle bacaklarda, felç ortaya çıkar. Felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmez ve hayat boyu devam eder.

Çocuk Felcine Karşı Aşılar

Çocuk felcine karşı aşı ilk kez 1955 yılında kullanılmıştır. Hastalığa karşı iki tür aşı bulunmaktadır. Biri inaktif aşı olup enjeksiyon yolu ile uygulanır. Diğeri ise zayıflatılmış virüs aşısı olup ağızdan damla şeklinde çocuklara uygulanır. Her iki aşı da hem etkili hem de güvenlidir. Türkiye'de 1963 yılından beri uygulanmaktadır.

Ateş, ishal ve öksürük gibi rahatsızlıklar çocuk felci aşısını olmaya engel teşkil etmez. Çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra anne sütü rahatlıkla verilebilir. Ciddi hastalık veya bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda doktorların bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Eradikasyon Çalışmaları

Çocuk felci hastalığının dünya üzerinden yok edilmesi mümkündür. Tüm dünyada 2015 yılında çocuk felci hastalığının ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Türkiye ve dünya genelinde bu konuda çalışmalar yürütülmektedir. Küresel Polio Eradikasyonu Girişimi, Dünya Sağlık Örgütü, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Fonu gibi büyük kuruluşların katkısı ile poliovirüsün eradikasyonu amacıyla 1988 yılında kurulmuştur. 1988 yılında 41. Dünya Sağlık Asamblesi'nde alınan kararla başlatılmıştır. Türkiye'de de bu doğrultuda polio eradikasyonu programı 1989 yılından beri yürütülmekte ve çalışmalara katkıda bulunulmaktadır.

Programın temel stratejileri şunlardır:

  • Rutin aşılama
  • Destek aşılama
  • Tespit edilen vakaların tamamının incelenmesi ve izlenim altına alınması

Bu yolla kesin tedavi yöntemine karşı önlemler alınabilecektir. Çocuk felci hastalığının eradikasyonu, dünya sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Adel

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Çocuk felci virüsünün omuriliğe geçerek kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip ettiğini ve bu tahribatın kalıcı olduğunu öğrendikten sonra, virüsten korunmak için hangi aşıyı tercih etmek daha etkili olur?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçici Felç Belirtileri ve Tedavisi

Geçici Felç Belirtileri ve Tedavisi

Felç Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Felç Başlangıcı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Felci Fizik Tedavi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yüz Felci Fizik Tedavi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Felç Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Felç Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?